Bu yazımızda sınava girecek çocuklarımıza ve anne-babalara sınav dönemlerini ve sınav gününü nasıl geçirmeleri gerektiği ile ilgili tavsiyelerde bulunacağız.

Sınav öncesi nelere dikkat etmeliyiz?

Sınav öncesi dönemde dengeli beslenmeye, uyku vakitlerimize ve programlı bir ders çalışma sistemine özen göstermeliyiz. Arada maskemizi takarak temiz hava alabileceğimiz sahil veya dağlık bölgelere gidip zihnimizi dinlendirmeliyiz. İzmit için Sekapark veya Kartepe bölgesi arasıra temiz hava almak için uygun yerler.

Beslenmemiz nasıl olmalı?

Sınav öncesi dönemde düzenli yemek yemeliyiz. Ağır gıdalardan kaçınmalı, aşırı yemekten kaçınmalıyız. Protein, yağ ve karbonhidrat bakımından dengeli bir beslenme programı uygulamalıyız.

Sınav'dan 1 gün öncemiz nasıl olmalı?

Sınavdan 1 gün öncesi çok önemlidir. Beslenmemiz, uykumuz, psikolojik durumumuz ve vücut dengemize çok büyük önem vermeliyiz. Güzel bir kahvaltı sonrası yürüyüş yapmalı ve zihnimizi boşaltarak başarıya yoğunlaşmalıyız. Ders çalışmayı bırakmalıyız çünkü düzenli ders çalışarak kendimizi zaten sınava hazırlamış olmalıyız. Beslenme açısından yine aşırı yemekten kaçınmalıyız. İshal veya kabızlık yapabilen gıdalardan kaçınmalıyız. En geç saat akşam saat 10da yatmalıyız ve rahat bir uyku çekmeliyiz. Sabah zinde kalkmalı ve sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına riayet ederek sınav yerinde olmalıyız.

Başarılar dileriz.