İzmit tarihi boyunca Marmarayı Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerine bağlaması sebebi ile önemli yerleşim merkezlerinden biri olmuştur. Günümüzde de konumu münasebeti ile bir geçiş noktası halindedir. Nüfusu giderek artan ilçemizde geçmişe nazaran daha iyi olsa da hava kirliliği seviyesi nispeten yüksek seviyelerdedir. Birçok hastalıkların kaynağı olan pis havayı ilçemizde önlemek hepimizin elindedir.

Tüm İzmit halkının, iş yerlerinin, fabrikaların ve devlet kurumlarının bilinçli bir şekilde hareket etmesi ile hava kirliliği seviyeleri daha da düşürülebilir. Çocuklarımızda sıkça rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonları bir çocuk doktoru olarak İzmit'in dikkat çeken rahatsızlıklarından birisidir. Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı büyüyebilmesi için hava kalitesine hepimizin azami özen göstermesi gerekmektedir.

Özellikle fabrikaların ve atık çıkaran işletmelerin gerekli önlemleri alması, doğamızı ve denizimizi koruyarak hareket etmesi gerekmektedir. Sokağa atılan çöplere halk olarak bizim dikkat etmemiz gerekmektedir. İzmit hepimizin ve havası temiz olursa çocuklarımız da sağlıklı büyüyecek. Lütfen bu konuya hep birlikte önem verelim.

Çocuklarımıza daha sağlıklı bir hayat bırakmak için sanayi kuruluşlarının bacalarına filtre takması ve sıvı veya katı atıklarını bertaraf etmesi elzemdir.