Kartepe nam-ı diğer Keltepe yaz kış bütün mevsimlerde İzmit ve yakın çevrenin uğrak yeridir. Özellikle yaz aylarında İzmitliler için temiz hava almanın ve doğa ile buluşmanın yeri olarak düşünebiliriz. Ünü İzmit'i aşan doğa harikası bu yerin İstanbullular arasında da popülaritesi giderek artmaktadır. Zaten bu durumu haftasonu trafiğindeki 34 plaka araçlardan anlayabiliyoruz.

Peki İzmit'in yanı başındaki bu doğa harikası yer için bir izmit çocuk doktoru olarak sizlere tavsiyelerimiz neler?

Öncelikle bir önceki yazımızda şehirleşmiş yerler için hava kirliliğinin çocuk sağlığı üzerindeki etkilerinden ve bunu önlemek için elimizden geleni yapmamız gerektiğinden bahsetmiştik. Şehir merkezlerindeki havanın kalitesi düşük olduğu için hem kendimizi hemde çocuklarımızı elimizden geldiğince temiz hava bulunan yerlerde vakit geçirmeye teşvik etmeliyiz.

Eğer doktorunuz çocuklarınız için allerjik bir durum, enfeksiyonlar veya soğuk algınlığından dolayı aksini belirtmemişse mevsime göre giyindirmek şartı ile Kartepe'ye ziyarete gitmeniz elzem bir durumdur. Çocukların temiz hava ile buluşması onların psikolojik ve fizyolojik gelişiminde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu sebeple Kartepe'nin çocuk sağlığı üzerindeki etkileri yadsınamaz.